XXV KONFERENCJA OKRĄGŁEGO STOŁU „POLSKA W DRODZE DO SPOŁECZEŃSTWA INFORMACYJNEGO”
Światowy Dzień Telekomunikacji
i Społeczeństwa Informacyjnego 2024
pod patronatem Honorowym
Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Cyfryzacji
Krzysztofa Gawkowskiego
XXV KONFERENCJA OKRĄGŁEGO STOŁU
„POLSKA W DRODZE DO SPOŁECZEŃSTWA INFORMACYJNEGO”
Współpraca przy organizacji XXV KOS –
„Warsaw New Tech University Foundation”
HASŁO ITU:
Polska w drodze do SI – Digital Innovation for Sustainable Development / Cyfrowe Innowacje na rzecz Zrównoważonego Rozwoju
TERMIN: 16 maja 2024 r. (czwartek)
MIEJSCE: Sala konferencyjna Biura SEP (Konferencja hybrydowa)
CELE:
- pogłębienie zainteresowania środowisk politycznych problematyką wpływu innowacji cyfrowych na zrównoważony rozwój Polski i innych krajów UE w
w nadchodzących latach, - przedyskutowanie kluczowych dla Polski problemów związanych
z rozwojem cyfryzacji i powstającego SI w aspekcie perspektywy osobowej i tworzenia warunków integralnego rozwoju, - szerokie udostępnienie materiałów i wyników KOS z wykorzystaniem dostępnych mediów, aby mogły one służyć wielu zainteresowanym
tą tematyką środowiskom.
ŚRODKI:
KOS w czasie obchodów Światowego Dnia Telekomunikacji i Społeczeństwa Informacyjnego (ŚDTiSI) jest zorganizowany od strony merytorycznej przez przewodniczącego STI SEP. Zasadnicze zaplecze organizacyjne zapewnia Prezes OEIT SEP. Formuła KOS daje możliwość zaprezentowania opinii oficjalnych przedstawicieli instytucji państwowych oraz zakłada przeprowadzenia dyskusji panelowej nad wybranymi zagadnieniami przez osoby kompetentne w poszczególnych obszarach. Planowane jest również stosowne nagłośnienie medialne KOS.
METODY:
- podział KOS na wystąpienia oficjalne i wypowiedzi panelistów;
- przedstawienie wystąpień oficjalnych w pierwszej części KOS;
- przeprowadzenie szerokich działań przygotowawczych, mających na celu koncentrację dyskusji na kluczowych problemach, poprzez przygotowanie materiału wprowadzającego oraz wcześniejsze udostępnienie go panelistom, aby mogli dobrze przygotować swoje wystąpienia;
- powiązanie KOS z organizowanymi w ramach obchodów ŚDTiSI przez SEP i PTI innymi imprezami;
- opublikowanie w postaci drukowanej i w Internecie: wprowadzenia, głosów w dyskusji na konkretne wybrane tematy oraz wypowiedzi przekazanych do protokołu a także wypowiedzi i rozmów w formie multimedialnej;
- odbycie po KOS serii spotkań, w szczególności z parlamentarzystami, połączonych z prezentacją dotychczasowego dorobku KOS i wręczeniem okolicznościowej publikacji;
- organizowanie okresowo regionalnych i środowiskowych konferencji, seminariów oraz spotkań poświęconych poszczególnym, istotnym z punktu widzenia budowy społeczeństwa informacyjnego tematom.
ŚRODKI WSPARCIA REALIZACJI CELÓW:
Przewidywane jest nagłośnienie KOS w mediach, zwłaszcza elektronicznych oraz zwrócenie się z prośbą w tej sprawie w pierwszym rzędzie do publicznego radia i telewizji ale też do innych mediów elektronicznych, zwłaszcza Internetowych.
UCZESTNICY:
Zaproszeni do Sali Konferencyjnej i/lub do zdalnego dostępu do KOS lub zapoznania się z materiałami multimedialnymi KOS:
- Wicepremier, Minister Cyfryzacji lub jego przedstawiciel;
- przedstawiciele rządu odpowiedzialni za szeroko rozumianą problematykę wdrażania społeczeństwa informacyjnego, a także przedstawiciele innych zainteresowanych ministrów, wojewodów, prezesi zainteresowanych agend rządowych;
- przedstawiciele samorządów – marszałkowie sejmików wojewódzkich, prezydenci miast wojewódzkich oraz osoby ze środowisk samorządowych zainteresowane tematyką;
- członkowie Komisji i Zespołów Parlamentarnych oraz inni zainteresowani posłowie i senatorowie;
- członkowie ZG SEP i prezesi oddziałów SEP;
- organizatorzy z Sekcji Technik Informacyjnych SEP, Koła nr 801 SEP, OEIT SEP; reprezentanci zainteresowanych Oddziałów i Komisji SEP;
- przedstawiciele środowisk telekomunikacyjnych, informatycznych i mediów elektronicznych a także start-upów z tej dziedziny – w tym prezesi firm, reprezentanci środowisk naukowych oraz stowarzyszeń naukowo-technicznych, gospodarczych i zawodowych, studenckich kół naukowych.
- dziennikarze oraz influenserzy.
RAMOWY PROGRAM KOS:
CZĘŚĆ OFICJALNA
- 10: 30
Powitanie uczestników przez prezesa SEP
Planowane Wystąpienia Oficjeli:
Wystąpienie wicepremiera/ministra Cyfryzacji
Wystąpienie Europosła Kosmy Złotowskiego
Słowo Prezesa SEP i ew. wręczenie wyróżnień SEP
Wprowadzenie - Kluczowe problemy do dyskusji w trakcie XXV KOS - przewodniczący CKSTI SEP
CZĘŚĆ PANELOWA
- 11:00 – Zagajenie bloku wypowiedzi panelowych przez prowadzącego, przedstawienie uczestników i zasadniczego celu.
- 11:10 – 6- 8 wypowiedzi panelowych po ok 20’
- 13:30 – Ewentualne wypowiedzi krótkie uczestników,
- 14:00 – Podsumowanie i wnioski oraz zakończenie KOS
PANELIŚCI:
Przewidujemy zaproszenie do wzięcia udziału w panelu osób z różnych obszarów aktywności naukowej, politycznej i społeczno-gospodarczej, których poprosimy o wypowiedzi dotyczące obszaru zarysowanego w tytule KOS, a oparte na ich osobistym doświadczeniu.
PRZEBIEG PANELU:
Panel KOS powinien w zasadzie koncentrować się na problemach i zagadnieniach zasygnalizowanych w materiale wprowadzającym. Ze względu na przewidywaną rejestrację i prezentację w Internecie panelu lub jego fragmentów, będzie on koncentrował się na zagadnieniach podstawowych, formułowanych w prosty i komunikatywny sposób.
W trakcie panelu zostanie zarysowana próba zaakcentowania i odpowiedzi na niektóre z wyzwań, zaprezentowanych we wprowadzeniu do XXV KOS 2024 oraz dostrzeżonych przez uczestników panelu. Przykładowa lista takich zagadnień ujęta w formie pytań umieszczona jest poniżej, ale nie jest ona wiążąca dla Panelistów:
- Jak właściwie rozumieć pojęcie zrównoważonego rozwoju?
- Jakie wyzwania stawia przed Polską koncepcja zrównoważonego rozwoju i Agenda 2030?
- Jakie jest miejsce Polski w świecie i w UE w czasach aktualnego etapu cyfrowej integracji i globalizacji?
- Co to znaczy, z punktu widzenia pojedynczej osoby i rodziny, stały, zrównoważony rozwój?
- Zdolność społecznego przyswajania innowacji kluczowym czynnikiem rozwoju – czy edukacja wykorzystuje właściwie technikę cyfrową i czy idea edukacji permanentnej wspomaganej sieciowo stanowi właściwą odpowiedź na to wyzwanie przyszłości i jest rozwijana właściwie?
- Jaka jest kondycja oświaty i szkolnictwa wyższego i na ile wypełniają one swoje kluczowe zadania, wobec wyzwań powstającego SI i gospodarki opartej na wiedzy, związanych z kształceniem ku przyszłości?
- „Mędrca szkło i oko”, czyli jak mierzyć stan i rozwój społeczeństwa informacyjnego oraz oceniać poziom realizacji zadań, kluczowych dla obywatela oraz przyszłości wspólnoty, jaką jest Polska? Jak wykorzystać pozyskaną wiedzę do działań zapewniających właściwy rozwój kraju?
- Jak zapewnić właściwie rozumianą inkluzywność rozwoju oraz wykorzystać możliwości znacznej liczby osób o niskim statusie materialnym i edukacyjnym? Jak realizować równość szans i wzajemną współpracę osób o różnym potencjale i uwarunkowaniach?
- Jak zapewnić, aby rozwój nowych technik tworzył nowe perspektywy dla osób spoza wielkich aglomeracji, w szczególności dla małych skupisk osiedleńczych?
- Jak zapewnić dostęp obywateli do komercjalizujących się zasobów informacyjnych i baz wiedzy oraz zbudować nowy ład w zakresie systemów patentowych i ochrony praw autorskich, uwzględniający zarówno uzasadnione prawa twórców, jak i prawa poszczególnych osób do wiedzy w zakresie edukacji i badań naukowych oraz ważnych potrzeb społecznych?
- Jak zapewnić, aby rozwój zasobów informacyjnych o osobach, a zwłaszcza oczekiwana gruntowna zmiana organizacji całej administracji z systemu opartego na dokumencie papierowym na system bazujący na dokumencie elektronicznym, była bezpieczna dla człowieka jako osoby; dając nowy impuls dla rozwoju nie powodowała nowych zagrożeń?
- Człowiek jako osoba – celem rozwoju; konieczność analizy kanonu praw człowieka uwzględniający postęp technologii informacyjnych. Tyle wolności, ile można – tyle kontroli i nadzoru, ile trzeba – jak znaleźć złoty środek w warunkach społeczeństwa informacyjnego?
MATERIAŁY DO POBRANIA:
- PDF - „Innowacje Cyfrowe na rzecz Zrównoważonego Rozwoju” – hasłem ITU na ŚDTiSI w roku 2024 - Andrzej M. Wilk
- PDF - Przesłanie na ŚDTiSI i KOS 2024: Innowacje Cyfrowe na rzecz Zrównoważonego Rozwoju - Prezes SEP Sławomir Cieślik i Przewodniczący Sekcji Technik Informacyjnych SEP Andrzej M. Wilk